doporučená strava

Doporučená strava
Základní doporučení stravovacího režimu pro hráče fotbalu v žákovských kategoriích
 
Aby tělo mladého hráče mohlo plnohodnotně růst a rozvíjet se i za podmínek zvýšené tělesné aktivity, je potřeba každý den doplnit dostatek živin, které dítě během dne vydá.
Základem je pravidelný přísun vyvážené stravy (minerální látky, sacharidy, bílkoviny)který může mimo jiné i pomoci v prevenci zranění a časté nemocnosti.
Doporučení:
 
Snídaně – snídat každý den, základní energie pro start do nového dne
Svačina – cca dvě až tři hodiny po snídani
Oběd – dojídat porce
Svačina – malá svačina do 30 min po tréninkové jednotce – bude zajištěno na Admiře
Večeře – plnohodnotná večeře
Druhá večeře – cca 1 ½ hodiny před spánkem přísun bílkovin pro spuštění regeneračních procesů
Shrnutí: Pravidelný přísun energie v cca dvouhodinových intervalech, zavést pravidelně druhé večeře.
 
Návrhy snídaní:
 
 
 1. Ovocný koláč, džus, jogurt
 2. Miska (malá) sladkých snídaňových cereálií s jogurtem (možno naložit večer předtím)
 3. Hrst piškotů, jogurt, sladký čaj (možno naložit večer předtím)
 4. Ovocný kompot a müssli tyčinka bez polevy
 5. Müssli tyčinka bez polevy, hrst piškotů
 6. Bílý jogurt s nakrájeným ovocem, ovesné vločky (možno naložit večer předtím)
 7. Bagetka s máslem a plátkem s tvrdého sýra a plátkem šunky
 8. Ovesná nebo krupicová kaše, kousky ovoce
 9. Lehká bábovka, kompotované ovoce
 10. Bebe sušenky – neslepované nasypat do jogurtu, nebo s kusem ovoce (kompotovaná jablka, hrušky,             meruňky, broskve, v syrové podobě – hroznové víno, zralý banán, zralé jablko, zralá broskev
 
        Vždy cukrem nebo medem slazený čaj
 
Návrhy druhých večeří:
 
 1. Půl až celé balení cottage – ochutit čajovou lžičkou marmelády, nebo nutelly, nebo nakrájeným ovocem         – max  1 kus, spíše půlka, nebo zeleninou a rozmixovat
 2. Polotučný tvaroh (½ vaničky) ochutit čajovou lžičkou marmelády, nebo  nutelly, nebo nakrájeným                   ovocem – max 1 kus, spíše půlka, zeleninou a rozmixovat
 3. Mozzarela light (Billa, Lidl) s rajčetem
 4. Tvrdý tvaroh na strouhání cca 100g smíchat se zeleninou, ovocem. Možno ochutit i naslano.
 5. ½ balení tvarohu a ½ balení jogurtu – smíchat a ochutit viz výše
 
Další doporučení:
 
Nejíst ovoce jako poslední jídlo dne. Celkově se zaměřit na skladbu jídla, doplnit zeleninu.
 
Omezit: sladkosti nebo větší množství ovoce k večeři (bábovka, palačinky, ovocné knedlíky, čokoládové tyčinky apod., dorty)
smažená jídla
smetanové omáčky
tukové pečivo, houskové knedlíky, těstoviny apod. k večeři
nekvalitní uzeniny s nízkým obsahem masa a vysokým obsahem solí
 
Strava, jídelníček, pitný režim
 
Hráči jsou podvyživený.Potřebují energii na trénink a správný růst.Musíme jim dodávat palivo.Pak se jim svaly vyvíjejí lépe,snáze regenerují a jsou méně náchylní na zranění.Aby hráč mohl podat dobrý výkon a dobře po zápase regeneroval, je potřeba dodržovat určité zásady správného pitného a stravovacího režimu.Jak před výkonem tak také po výkonu.
Regenerace po výkonu závisí na tom, jak se po zápase stravuje.Je třeba dostat do těla živiny(sacharidy,bílkoviny,minerály) do jedné až dvou hodin po zápase ,tělo pak dobře regeneruje.Pokud tak učiníme, tak se mu během dvou až tří dnů obnoví 80% glykogenu ve svalech,ale pokud ne zvyšuje se až o 60% riziko zranění.Ideální jsou polévkové vývary jako první jídlo následně jídla dále bohatá na již zmíněné sacharidy,bílkovinu       kuře,brambory,hláv.salát,těstoviny,zelninu,ovoce,luštěniny(fazole,hrách,čočka),těstoviny.
 
Jak jíst před výkonem. Dodat tělu cukr, potřebný pro dobrý výkon.Ideální půlhodinu nebo hodinu před výkonem - jednoduché cukry,příliš nezatěžují trávení a zároveň mají dost vlákniny, takže se z nich cukry uvolňují pomaleji. A přesně tohle organismus potřebuje.
Před delším nebo intenzívnějším výkonem bychom se měli nasnídat. A to zhruba 60 až 90 minut před ním. Vhodné jsou třeba ovesné vločky s mlékem, celozrnné výrobky nebo raw tyčinky. Z nich se sacharidy potřebné k výkonu uvolňují postupně. Špatným řešením není ani tmavé pečivo namazané sýry typu žervé a lučiny s plátkem nízkotučného sýra.Naopak nevhodné bývají párky, salámy, smetanové nebo hodně tučné tvrdé sýry, chlebíčky a další věci, ve kterých je hodně tuku. Jsou těžké dlouho se tráví a mohou nás tlačit v žaludku.
Jak jíst po výkonu. Po výkonu si dejte jídlo bohaté na bílkoviny.Kdy jíst a co? Záleží na tom, jestli chceme zhubnout, nebo získat lepší kondici. V prvním případě je dobré nejíst hodinu až dvě po něm. Organismus bere energii z tukových zásob. Snaží se co nejrychleji obnovit zásobu glykogenu. Jakmile se najíme, tento mechanismus se vypne, tělo čerpá energii z jídla. V druhém případě abychom si dali teplý vývar, hovězí, kuřecí nebo zeleninový. „Krátce po výkonu, zvlášť po tom delším, nejsme obvykle schopní moc jíst, Vývar nás zahřeje a dodá nám většinu látek, které potřebujeme, včetně ztracených minerálů. Kdo nemá s jídlem krátce po běhu problém, může se najíst i vydatněji. Důležité je, aby jídlo bylo lehce stravitelné, bohaté na jednoduché sacharidy a nechyběly v něm bílkoviny. To znamená přidat k vývaru třeba ještě jeden nebo dva kusy bílého pečiva.
 Nepijte těsně před výkonem.  Ne větší množství nalačno třeba půllitr čisté vody, v podstatě najednou. Při výkonu pak škrundá v žaludku, může se dělat nevolno, ale také se tím snadno spustí vyprazdňovací reflex, hledání toalety, potřeby na velkou. Předejít těmto potížím lze snadno. Stačí pít 45 až 30 minut před výkonem, po malých doušcích, nápoje s obsahem minerálních látek.
 Při delším výkonu a v horku pít po doušcích. Pokud má tělo málo kyslíku, nestíhá odbourávat laktáty, což jsou zplodiny metabolických přeměn ve svalech, a rychleji se unaví. Je potřeba pít vhodný nápoj po malých doušcích . Pokud totiž máme nedostatek tekutin, houstne nám krev a organismus se hůř prokrvuje, což ovlivňuje výkon hráče.
Po výkonu -napijte se minerálky. Magnézie, Poděbradky nebo Hanácké kyselky, potřebné minerály obsahují i iontové nápoje, ale i různé regenerační nápoje. Pit hned po výkonu, jak je toho člověk schopný. Obsahují všechny potřebné látky, včetně živin, ve velmi dobře dostupné formě. Navíc významně urychlují obnovu sil. Nepít příliš moc čisté vody, může způsobit potíže, protože je v těle nedostatek sodíku, který je potřebný pro správnou činnost celého těla, včetně srdce. A čistou vodou se tenhle problém zvětší.
Kalendář akcí
next Září - 2022 prev
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

2. místo Kutná Hora

 

Ondřej Čvančar

Ondřej Čvančar Nejlepší hráč turnaje Hyunday Cup 18.6.2016

Filip Krtil

 
Nejlepší střelec turnaje (Ovčín, 24.1.2016)

Radek Šmíd

     
     NEJLEPŠÍ BRANKAŘ
     turnaj Xaverov 29/8/2015

Nejlepší brankář Turnaj Ďáblice 2004

 
Radek Šmíd
NEJLEPŠÍ BRANKAŘ TURNAJE

Tomáš Putanko

8/2/2015 Turnaj Ovčín
Tomáš Putanko / Nejlepší brankař dopolední turnaj /
vyhledávání:
tým 2017/2018 > Treninky, doporučená strava, číslo účtu pro příspěvky > doporučená strava